Yabancı Uyruklu Bayanla Türkiye'de Evlilik

Yabancı Uyruklu Bayanla Türkiye’de Evlilik

Yabancı Uyruklu Bayanla Türkiye’de Evlilik

Yabancı Uyruklu Bayanla Türkiye'de Evlilik
Yabancı Uyruklu Bayanla Türkiye’de Evlilik

Türkiye’de yabancı uyruklu bay veya bayan ile, Türk vatandaşı, evlenmek istediklerinde, Evlilik Müracaatıno nasıl yapacakları, evlilik başvurusu yapmadan önce, ne tür belgeler hazırlamaları gerektiği ve yabancı uyruklu kişinin, kendi ülkesinden temin etmesi gereken belgelerin neler olduğu, Türk vatandaşının, ne tür belge hazırlaması gerektiği ve müracaatın nasıl yapılacağı konulu yazımızdır.

Yabancı uyruklu Bayanla Evlenmek isteyen veya Yabancı uyruklu Erkekle evlenmek isteyen Türk vatandaşı, Evlilik öncesi ne tür belgeler hazırlayacak?

Yabancı Bayanla Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

Yabancı bayan veya erkek ile evlenmek isteyen Türk vatandaşı kişinin, evlilik başvurusu öncesinde, Yabancı uyruklu kişinin, kendi ülkesinden veya Vatandaşı olduğun ülkenin Türkiyedeki Konsolosluğundan, temin etmesi gereken belgeler.

1- Yabancı uyruklu Erkek veya Bayan, İstanbul’da kendi ülkelerinin Konsolosluklarına başvurup Evlenme Ehliyet Belgesi ve Doğum Belgesi almaları gerekir. Bu iki belgesi yani Evlenme ehliyet belgesini ve Doğum Belgesini İstanbul il Hukuk İşleri Müdürlüğünden onaylatmaları gerekir. Evlenme ehliyet belgesinde bekar olduğu ve evlenmesine yasal bir engel yoktur ibaresinin bulunması gerekir. Yabancı uyruklu kişi Evlenme ehliyet Belgesini ve Doğum Belgesini kendi ülkesinden getirecek ise mutlaka kendi ülkelerindeki Türk Konsolosluğu veya Türk Büyük Elçiliğinden onaylattırmaları gerekmektedir. Ülkeler arası anlaşmalara göre bazı ülkelerden alınan bu belgelerin Türkçe tercümesi ve noter onayı gerekebilir.

2- Evlilik yapacak olan yabancı uyruklu kişinin pasaportunun Türkçe tercümesi ve noter onaylı sureti gerekmektedir. Pasaportta yabancı uyruklu kişinin vize süresinin dolmamış yani bitmemiş olması gerekir.

3- Evlilik yapacak olan yabancı uyruklu kişi ve Türk vatandaşı Sağlık ocağından veye Devlet Hastanesinden sağlık raporu alıp İlçe Sağlık Gurup Başkanlığından mühürlettirmeleri gerekmektedir.

4- Evlenecek olan yabancı uyruklu kişi ve Türk vatandaşının evlilik müracaatında her birinden 6 şar adet Byrometrik fotoğraf istenir.

5- Evlenecek olan yabancı uyruklu kişi Türkçe bilmiyor ise nikah esnasında yeminli tercüman gerekir.

Yabancı uyruklu kişi ve Türk vatandaşı Evlilik Müracaatı başvurusuna bizzat kendileri gelmeleri gerekir. Ayrıca eksik belge ile yapılan başvurular işleme konulmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir